Guangzhou Moneybox Steel Structure Engineering Co., Ltd.
Thank You!
| Warranty: | NONE |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design |
| Application: | Hotel |
| Model Number: | FC-013 |
| Use: | Carport, Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Sentry Box,Guard House, Shop, Toilet, Villa, Warehouse, Workshop,Plant, Expandable Container House |
| Product Type: | Sandwich Panel Houses |
| Design Style: | Modern |
| Standard Size: | 20ft 40ft Or Custom Requirement |
| Product Name: | Refuge Chamber |
| Wall/Roof Material: | Sandwich Panel Or Steel Plate |
| Interior Decoration: | PVC,Wall Paper,Putty |
| Steel Frame: | Light Steel Structure |
| Floor: | MGO,Fiber Cement Board,PVC |
| Earthquake Resistanc: | Grade 8 |
| Bathroom: | Custom Requirement |
| Lifespan: | More Than 15 Years |
| Window: | Aluminum Window |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support |
| Project Solution Capability: | Graphic Design |
| Application: | Villa |
| Model Number: | VIP-ESC-04 |
| Use: | Carport, Hotel, House, Office, Shop, Toilet, Warehouse, Workshop,Plant |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| Product Name: | Economic DIY Shipping Container |
| Installation Type: | Welding Steel On Site |
| Color Option: | Red, Blue |
| Wall Panel: | Color Steel Sheet+Glasswool Blanket |
| Floor: | MGO Board |
| Ceiling: | Color Steel Sheet+Glasswool Blanket |
| Door: | Steel Door |
| Window: | Alumiun Window With Security Net |
| Material: | Steel |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution For Projects, Cross Categories Consolidation |
| Application: | Hotel |
| Model Number: | EXP-100 |
| Use: | Carport, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Warehouse, Workshop,Plant, Expandable Container House |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| Specifications: | 20ft 40ft Or Custom Requirement |
| Product Name: | Butterfly Container House |
| Wall/Roof Material: | Sandwich Panel With Steel Plate |
| Interior Decoration: | PVC,Wall Paper,Putty |
| Steel Frame: | Light Steel Structure |
| Floor: | MGO,Fiber Cement Board,PVC |
| Earthquake Resistanc: | Grade 8 |
| Bathroom: | Custom Requirement |
| Lifespan: | More Than 15 Years |
| Window: | Aluminum Window |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution For Projects, Cross Categories Consolidation |
| Application: | Hotel |
| Model Number: | EXP-100 |
| Use: | Carport, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Warehouse, Workshop,Plant, Expandable Container House |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| Standard Size: | 20ft 40ft Or Custom Requirement |
| Product Name: | Butterfly Container House |
| Wall/Roof Material: | Sandwich Panel With Steel Plate |
| Interior Decoration: | PVC,Wall Paper,Putty |
| Steel Frame: | Light Steel Structure |
| Floor: | MGO,Fiber Cement Board,PVC |
| Earthquake Resistanc: | Grade 8 |
| Bathroom: | Custom Requirement |
| Lifespan: | More Than 15 Years |
| Window: | Aluminum Window |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support |
| Project Solution Capability: | Graphic Design |
| Application: | Mall |
| Model Number: | VIP-SC0002 |
| Use: | Hotel, House, Office, Shop, Toilet, Workshop,Plant |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Contemporary |
| Standard Size: | 20ft 40ft |
| Modify: | As Client Request |
| Floor: | 28mm Plywood + PVC Flooring |
| Wall: | Sandwich Panel |
| Ceiling: | PVC,Plastic,Gypsum,Aluminum |
| Kitchen: | Integral Kitchen, Modify Kitchen |
| Door: | Steel, Wooden, Compose Wooden, PVC,Stainless Steel |
| Bathroom: | Custom Requirement |
| Electrical Device: | As Client Request |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support, Onsite Installation, Onsite Training, Onsite Inspection, Free Spare Parts, Return And Replacement, Other |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution For Projects, Cross Categories Consolidation, Others |
| Application: | Outdoor |
| Model Number: | MDL-NW001 |
| Use: | Carport, Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Sentry Box,Guard House, Shop, Toilet, Villa, Warehouse, Workshop,Plant |
| Product Type: | Container Houses, Foldable |
| Design Style: | Modern |
| Material: | Galvanized Steel Frame |
| Keyword: | Portable Living Container |
| Color: | Customized Color |
| Size: | 20ft/30ft/40ft |
| Life Span: | 15-25 Years |
| Window Material: | Aluminum Alloy Double Glass |
| Door: | Siliding Double Glass Door |
| Weight: | 3.1 Tons |
| Wall: | 50mm/75mm/100mm |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 5 Years |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support, Onsite Installation |
| Project Solution Capability: | 3D Model Design |
| Application: | Office Building |
| Model Number: | FC001 |
| Use: | Carport, Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Sentry Box,Guard House, Shop, Toilet, Villa, Warehouse, Workshop,Plant |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| SIZE: | 2500*5800*2650MM |
| WALL: | EPS/FIREPROOF EPS/ROCKWOOL/PU |
| ROOF: | STEEL FRAME + GLASSWOOL |
| FLOORING: | MGO BOARD |
| ELECTRICAL SYSTEM: | PRE-INSTALLED |
| PLUMBING: | PRE-INSTALLED |
| STEEL FRAME: | GALVANIZED STEEL FRAME |
| WINDOW: | PVC WINDOWS WITH SECURITY NET |
| DOOR: | STEEL DOOR |
| KEY WORDS: | FOLDING CONTAINER HOUSE |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support, Onsite Installation, Onsite Training, Onsite Inspection, Free Spare Parts, Return And Replacement |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution For Projects, Cross Categories Consolidation |
| Application: | Bedroom |
| Model Number: | MDL-MP-NW |
| Use: | Carport, Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Sentry Box,Guard House, Shop, Toilet, Warehouse, Workshop,Plant |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| Product Name: | LEGO Container House |
| Wall: | 50/75/100mm Thickness |
| Life Span: | 15~20years |
| Bathroom: | Custom Requirement |
| Window: | Aluminum Window |
| Door: | Galvanized Baking Paint Security Door |
| Usage: | House Workshop Warehouse Construction Office |
| Structure: | Galvanlized Steel Frame |
| Frame: | Galvanized Steel+electrostatic Coating |
| Transport And Load: | 17 Sets/40 HQ |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support, Onsite Installation, Onsite Training, Onsite Inspection, Free Spare Parts, Return And Replacement, Other |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution For Projects, Cross Categories Consolidation, Others |
| Application: | Office Building |
| Model Number: | ED007 |
| Use: | Carport, Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Sentry Box,Guard House, Shop, Toilet, Warehouse, Workshop,Plant |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| Floor: | Fiber Cement Board |
| Wall: | EPS Sandwich Panels |
| Roof: | EPS Sandwich Panels |
| Window: | Aluminum Window |
| Door: | Steel Door |
| Electrical Device: | Switch,Light,Socket Etc. |
| Accessories: | Screw Blot, Nail |
| Bottom Main Beam: | Square Tube 120*80*2.0mm |
| Color: | Optional |
| Size: | 5800*2400*2800mm Or Customized |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| After-sale Service: | Online Technical Support, Onsite Installation, Onsite Training, Onsite Inspection, Free Spare Parts, Return And Replacement |
| Project Solution Capability: | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution For Projects, Cross Categories Consolidation, Others |
| Application: | Apartment |
| Model Number: | MDL-MP-001 |
| Use: | Carport, Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Sentry Box,Guard House, Shop, Toilet, Villa, Warehouse, Workshop,Plant, Camp |
| Product Type: | Container Houses |
| Design Style: | Modern |
| Product Name: | Mobile Cabins |
| Keyword: | Townhouse |
| Main Structure: | Galvanized Steel |
| Wall: | 50mm/75mm Sandwich Panel |
| Life Span: | 10-20years |
| Floor: | 18mm Fiber Cement Board |
| Door: | Steel Security Door |
| Standard Size: | 2440*5800*2800mm |
| Window: | Aluminum Sliding Window |
| Style: | Western-style |
Interested in this product?
Get Latest Price from the seller